Prvnà výbojka byla v laboratornÃch podmÃnkách vyrobena již pÅ™ed druhou svÄ›tovou válkou, lidé se vÅ¡ak snažili o vytvoÅ™enà zdroje umÄ›lého svÄ›tla na tomto principu již ke konci 19. stoletÃ. ZpoÄátku Å¡lo o nÃzkotlaké trubice (zlidovÄ›le zářivky) a ty se také zaÄaly dodávat na trh od konce 30. let minulého stoletÃ. Na prvnà vysokotlakou baňku si vÅ¡ak lidstvo muselo jeÅ¡tÄ› pár desÃtek let poÄkat.
Jako prvnà se zrodila vysokotlaká výbojka rtuÅ¥ová a po nà následovala sodÃková. Oba dva zdroje mÄ›ly jedno spoleÄné, a sice pomÄ›rnÄ› nepÅ™esné (zkreslené) podánà barev, což se vÅ¡ak jevà u sodÃkových zdrojů spÃÅ¡e jako výhoda. Ty jsou dodnes dominantnà ve veÅ™ejném osvÄ›tlenà a mÄ›li bychom si uvÄ›domit, že právÄ› teplý odstÃn barvy svÄ›tla je pÅ™ijatelný pro osvÄ›tlovánà ulic, kde lidé ulehajà ke spánku.
Kde se halogenidovvá výbojka uplatnÃ
Že jsou svÄ›tla v ulicÃch mezi domy a nad veÅ™ejnou zelenà v parcÃch oranžovo žlutá, je naprosto v pořádku, ale umÃte si pÅ™edstavit zábÄ›ry z kamer na fotbalovém Äi hokejovém stadionu, kde nelze pořádnÄ› rozeznat dresy hráÄů, a vÅ¡e splývá v barvách, které neodpovÃdajà realitÄ›? PrávÄ› to by způsobil sodÃk ve vysokotlaké baňce.
A právÄ› dÃky metalhalogenidovým zdrojům mohou lidé provozovat atletické mÃtinky i ve veÄernÃch a noÄnÃch hodinách, sledovat sportovnà utkánà v krytých halách a mnoho dalÅ¡Ãch ÄinnostÃ, které vyžadujà výkonný svÄ›telný zdroj s vysokým tzv. indexem podánà barev Ra. Uplatnà se i v nÄ›kterých dopravnÃch bodech, jež vyžadujà zvýšenou pozornost Å™idiÄů, napÅ™. pÅ™echody pro chodce https://zpravy.aktualne.cz/chodec/l~i:keyword:2145/ a nÄ›které mimoúrovňové kÅ™ižovatky a nadjezdy.
ZatÃmco sodÃk barvà svÄ›tlo do teplého odstÃnu, o vÄ›rnÄ›jÅ¡Ã obraz halogenidových zdrojů se starajà rozptýlené kovové prvky ve slouÄeninách s jódem nebo s bromem (halogenidy) spolu se rtuÅ¥ovou složkou.
Tlak uvnitÅ™ baňky pÅ™esahuje 15 atmosfér, pro zapálenà smÄ›si se využÃvá elektronika (pÅ™edÅ™adnÃk) a životnost tÄ›chto výrobků je pÅ™ibližnÄ› 10 – 15 tisÃc hodin.